Projektując pokój dzienny dużo osób dopuszcza zamówienie dywanu. Na co zwracać uwagę na etapie wyboru dywanu do salonu? Jaki wybrać kształt? Jaki kolor?

Dywan primius kenios
Dywan primius kenios

Dywany są bardzo częstym w naszym kraju elementem wyposażenia wnętrza. Często uwzględnia się je w typowych pokojach mieszkalnych. Są uwzględniane zarówno w aranżacjach nisko kosztowych jak też w ekskluzywnych projektach z najwyższej półki. Jednak zazwyczaj kupuje się dywany do salonu lub pokoju dziecięcego. Czym się kierować kupując dywan?

Uniwersalne metody doboru
Uwzględniając dywan dobrze jest mieć świadomość różnych nieskomplikowanych zasad, którymi powinniśmy się kierować dokonując zakupów. Najpierw zazwyczaj zwrócimy uwagę na rozmiar dywanu.

 1. Dywan powinien komponować się z meblami, często znakomitym rozwiązaniem okazuje się dywan, na którym na brzegach stoją meble, dzięki temu te elementy tworzą spójną konfigurację.
 2. W sytuacji pragniemy uwzględnić spory dywan wypełniający całą przestrzeń warto zwracać uwagę, by został on położony tak, aby od ścian dzieliła go przestrzeń umożliwiająca swobodne
 3. otwieranie drzwi.
 4. Sprawdzoną praktyką okazuje się też unikanie miejsc, gdzie poruszając się po pomieszczeniu jedną nogą stawalibyśmy na dywanie, a drugą po podłodze, bo wywołuje to dyskomfort.
 5. Jeśli dywan planowany jest pod stołem w pokoju dziennym, koniecznie musi być on na tyle obszerny, aby stały na nim krzesła (także, kiedy są odsunięte od stołu).
 6. W większych przestrzeniach często warto zastosować kilka mniejszych dywanów wprowadzających rozdział na funkcjonalne strefy.

Trudny wybór – kolor
Wybierając barwę dywanu, dobrze jest najpierw zastanowić się też , na ile będzie on wystawiony na zabrudzenia (np. czy są dzieci, czy po mieszkaniu będzie się przemieszczać się w butach, lub, alby czy w mieszkaniu będą zwierzęta) – na jednych kolorach ubrudzenia widać wyraźniej, na innych mniej. Niektórzy nawet dopasowują barwy dywanu do koloru sierści wychowywanego zwierzaczka :).

Podstawowe proste metody wyboru dywanu lub chodnika

 1. Jedną z trafnych praktyk doboru wzoru jest wzięcie pod uwagę, czy pomieszczenie jest skutecznie naświetlone. Jeżeli pragniemy, by salon był mocno doświetlony, zapewne dobrze spisze się jaśniejszy dywan odbijający światło.
 2. Najczęściej stosuje się dywany kontrastujące z barwą podłogi
 3. Przed zakupem dywanu warto zastanowić się nad tym, czy dywan będzie pełnił główną rolę w aranżacji (przyciągał spojrzenie) czy może będzie to jedynie ciekawe tło dla kompletnej aranżacji.
 4. Trzeba też pamiętać, że zbyt duże nasycenie dekorami całej aranżacji mogłoby spowodować, że pomieszczenie będzie przytłaczać.
 5. Dobrze jest zapoznać się z materiałami na temat metod uwzględniania kolorów w aranżacjach.

Zamawiając dywan do pokoju dziennego zapewne będziemy także podejmować decyzję odnośnie jego kształtu i wysokości runa. Dywan o prawidłowo dopasowanym kształcie będzie mieć także wpływ na to jak optycznie będziemy odbierali przestrzeń w pomieszczeniu.Najprawdopodobniej gęste i wysokie włosie będzie miłe w dotyku (tzw. dywany z długim włosem), ale z drugiej strony prościej jest dbać o higienę dywanu z niewielkim runem.

Dywan skóra zebry
Dywan skóra zebry

 

Kilka słów o dywanach wełnianych

Na ogół dywany wykonane z wełny zalicza się do najbardziej luksusowych produktów. Zazwyczaj są one produkowane maszynowo, niemniej tka się je także ręcznie. Wełna była wykorzystywana do wykonywania dywanów aż od czasów najdawniejszych.Ciekaw jesteś dlaczego właśnie taki materiał jest od wieków stosowany do pięknych dywanów?   W różnych częściach świata wełna była stosowana, z uwagi na swoją oryginalną długotrwałość a także typowe właściwości antyelektrostatyczne. Oprócz tego wyjątkową mocną stroną jest to, że dywany z wełny, ułatwiają w zachowaniu komfortowej wilgotności atmosfery we wnętrzu. Pochłaniają one zbytek pary wodnej z powietrza, kiedy jest takowej zbyt dużo. A w porze suchej, zwracają ją na zewnątrz, tworząc przyjemny mikroklimat w twoim pokoju. Wykładziny z wełny będą tych przyczyn ekologicznym optymalizatorem jakości powietrza.   Materiał ten ma także świetne właściwości izolacyjne oraz dźwiękochłonne. Z tego powodu dywany wykonane z tego materiału rewelacyjnie oddzielają nogi od chłodnej posadzki. Dywany z wełny mogą również skuteczniej wytłumić pomieszczenie, w którym leżą lub wiszą.

A poniżej prezentujemy krótką prezentację video na temat dywanów marki Dywilan:

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *