Podobają ci się tapety? To prawda, że bardzo często można je spotkać właśnie w tych najbardziej efektownych projektach wnętrz. Ale jak wybrać tapetę? Jakimi zasadami się przy tym kierować?
Czy można w prosty sposób podać pewne ogólne zasady doboru tapet dekoracyjnych? Owszem. Znają je ci, którzy w projektowaniu wnętrz mogą poszczycić się bogatym doświadczeniem. Na blacie w sklepie tapeta bowiem może wyglądać, prezentować się zupełnie odmiennie niż na ścianie w pokoju czy kuchni.
Dostosuj tapetę do wnętrza
Wybierając tapetę ścienną na ogół wiemy już w jakim pomieszczeniu chcemy ją zastosować. Czy ma to być przytulna kuchnia, czy może elegancka jadalnia w stylu klasycznym? A może ciepła i uspokajająca sypialnia lub salon? Tapeta może być jednym z bardzo istotnych elementów aranżacji wnętrza, stanowić jej wypełnienie, nadać charakter organizowanej przestrzeni. Dobierając zatem tapetę musimy przede wszystkim wiedzieć na jaki styl wnętrza się decydujemy. Bardzo dobrą praktyką jest przeglądanie rozmaitych aranżacji wnętrz – dzięki temu w doborze dekorów nabierzemy wprawy i pewności siebie.
Oczywiście nie tylko styl warto brać pod uwagę. Ogromne znaczenie ma także już sama wielkość aranżowanych pomieszczeń. Jeśli zależy nam na stworzeniu otwartych przestrzeni, optymalnym powiększeniu wnętrza, konieczne może się okazać unikanie zbyt intensywnych barw, niektórych zbyt odważnych tapet 3d lub ciężkich, dominujących wzorów. Warto także ostrożnie podchodzić do wyboru tapet z małymi wzorami.
Ostrożnie z małymi wzorami
Tapety z niewielkimi, drobnymi wzorami mogą wyglądać imponująco na rolce tapety podziwianej w sklepie. Ale wypełniając całą powierzchnię ściany w salonie czy w sypialni ten sam wzór może być odbierany już zupełnie inaczej. Gęsto upakowane drobne wzory o dużej kontrastowości mogą przytłoczyć przestrzeń a nawet optycznie zmniejszyć przestrzeń. Tapety tego typu często wymagają pasowania wzoru podczas ich nanoszenia na ścianę. Jeżeli mamy zamiar samodzielnie kłaść tapetę, pasowanie niewielkich wzorów może nastręczyć nie lada trudności, a z kolei kiepskie spasowanie może zepsuć cały docelowy wizualny efekt.
Uniwersalność
Wielofunkcyjność wzoru działa zawsze na naszą korzyść. Są po prostu pewne kierunki dekoracyjne, które po prostu są bezpieczne – na ogół wszędzie spiszą się dobrze. Do takich należą między innymi pasy. Pasy są ponadczasowe, klasyczne ale jednocześnie ich duży wybór pozwala na śmiałe zindywidualizowanie projektu. Pasy znakomicie odnajdą się w aranżacjach vintage i retro, skandynawskich, minimalistycznych, ale też w nowoczesnym modernizmie, art deco, stylu kolonialnym czy loftowym. Szerokie jasne pasy nadadzą wnętrzu optycznej przestrzeni i lekkości, będą sprzyjały wyciszeniu i refleksji.
Przykładowe tapety w pasy pobrane ze sklepu https://dobretapety.pl/tapety-pasy/
Uniwersalne będą także tapety z drobną, stanowiącą tło teksturą. Dobrze mogą się tutaj spisać także bardzo trwałe tapety natryskowe. Mogą pełnić podobną rolę jak strukturalny tynk, jednocześnie jednak są o wiele łatwiejsze w zachowaniu czystości i trwałości (kolorowy tynk strukturalny może z czasem pod wpływem uderzeń, otarć się kruszyć).
Świadome podejście do kolorów
Tapety dekoracyjne otwierają przed nami ogromne możliwości śmiałego dopasowywania kolorów. Umożliwiają wprowadzenie do wnętrza bardzo bogatej palety barw, dzięki czemu możemy stworzyć wnętrze bardzo atrakcyjne wizualnie. Z drugiej strony nawet podstawowa wiedza z zakresu psychologii barw pomoże nadać procesowi projektowania wnętrza celowości, determinując nasze działania w pożądanym kierunku. Co wiemy na temat tego jak wpływają na nas kolory? Z czym ci się kojarzy kolor żółty? Ze słońcem? Z piękną pogodą? A może z wypoczynkiem na plaży nad morzem? Faktycznie kolor żółty wywołuje przyjemne uczucia, sprzyja jasności umysłu. Oczywiście warto pamiętać, że kolory mają też swoje odcienie. Żółty w ciemniejszych odcieniach zbliżających się do barwy zielonej może nawet wywoływać niepokój! To oczywiście tylko przykład, niemniej warto pamiętać o tym, że kolory mają na nas naprawdę ogromny wpływ – zwłaszcza, gdy dominują we wnętrzu, a przecież tapeta ścienna pokrywa zazwyczaj przynajmniej jedną całą ścianę w pomieszczeniu – ma więc ogromny wpływ na docelowy odbiór aranżacji.