Planując przebudowę instalacji centralnego ogrzewania, lub zrobienie nowej, chcemy, możliwie najlepszych pomysłów. Chcemy, żeby w mieszkaniach ciepło było równomiernie rozprowadzone po całym mieszkaniu, a grzejniki były jak najlepsze. zatem prawidłowo dobrać grzejniki do instalacji co?
Gdy chodzi o same możliwości grzewcze, to metal, z którego zrobiony jest nasz grzejnik, nie robi praktycznie żadnej różnicy. Jest tak ponieważ zarówno grzejniki aluminiowe modułowe, jak i stalowe grzejniki znakomicie emitują energię cieplną. Nie oznacza to jednak, że obojętnie, jakie grzejniki wybierzemy bo i tak będzie dobrze.
Grzejniki aluminiowe na ogół nie nadają się w instalacji co z elementami miedzianym. Producenci często nie chcą wtedy udzielać poręczenia na taki grzejnik, ponieważ takie połączenie skutkuje korozją galwaniczną. Rezultat jest taki, że aluminium się utlenia natomiast złącza gwintowane się rozszczelniają, natomiast miedziane rury pokrywają się nalotem.
Dopasowując grzejnik trzeba także brać pod uwagę, instalacja co jest zamknięta, czy otwarta. Do otwartej dostaje się powietrze, który wraz z upływem czasu może niszczyć stalowe grzejniki. W takim wypadku, dobrze będzie zaplanować grzejniki z aluminium, które nadają się zarówno do zamkniętych, jak i otwartych instalacji co.
Grzejniki stalowe, są znakomitą ideą, jeżeli zależy nam na optymalnym ich rozłożeniu w domu. Pośród tego typu grzejników jest bardzo duży wybór rozmiarów. Można także kupić niższy, ale za to grubszy, dzięki czemu zachowamy takie same parametry mocy, co w przypadku większego grzejnika. Ma to znaczenie, jeśli pole na grzejnik jest małe, ze względu na np. Wnękę.
Przy grzejnikach z aluminium nie mamy możliwości zmiany grubości grzejnika. Żeby zachować założone parametry grzewcze, powinien on składać się z wystarczającej liczby skręconych elementów. Zaletą jest jednak lekkość aluminium. Bez problemu można aluminiowe grzejniki zdemontować i przetransportować w przypadku remontu. Kupując grzejniki, dobrze jest brać pod uwagę projekt całej naszej instalacji. Projekt wyznacza zapotrzebowanie domu na energię cieplną. Zazwyczaj projekt instalacji określa też rodzaj przewidywanych grzejników. Jeśli z kolei nie mamy projektu, doradźmy się hydraulików, którzy robią tego typu systemy instalacyjne.
A może ogrzewanie podłogowe?
Alternatywą do tradycyjnych grzejników naściennych jest instalacja grzewcza rozprowadzona w podłodze. Rozłożone równomiernie rury stopniowo podgrzewają posadzkę, dzięki czemu podłoga nagrzewa powietrze w pomieszczeniu całą płaszczyzną, a ponieważ ciepło przemieszcza się do góry, jest ono rozłożone równomiernie w całym pomieszczeniu. Brak naściennych grzejników ułatwia zachowanie czystości w mieszkaniu – sprzyja także minimalistycznemu designowi.
Na koniec filmik ilustrujący na czym polega montaż instalacji ogrzewania podłogowego (a także ściennego):