Budując dom musimy podejmować ciągłe wcale nie łatwe decyzje. Dzisiaj w tym artykule omówimy niektóre z dylematów towarzyszących osobom budującym swój nowy dom. 

Skuteczna izolacja cieplna

Wśród materiałów których używamy do ocieplenia swojego domu najczęściej używanym jest oczywiście styropian. Styropian to materiał sztuczny powstały poprzez napowietrzenie granulek materiałów zbliżonych swą strukturą do pcv. Styropian posiada dobre właściwości cieplne,jednak ze względu na swoją słabą plastyczność jest używany w zdecydowanej większości przypadków do ocieplania powierzchni płaskich i robi to dosyć skutecznie. Styropian jest używany również to konstrukcji izolacji poziomych (głównie posadzki) dzięki temu, że jako materiał syntetyczny nie chłonie wody. W zdecydowanej większości przypadków używa się styropianu białego, jednak istnieje również ulepszony styropian – mianowicie styropian szary, który posiada dużo lepsze wskaźniki izolacji termicznej. Styropian szary jest używany głównie przy budowie domów pasywnych, a grubość takiego styropianu to nawet trzydzieści centymetrów. W sumie to nic dziwnego, gdyż najnowsze domy pasywne praktycznie w ogóle nie wymagają jakoś szczególnie dogrzewania (chyba, że mamy naprawdę ostrą zimę).

A może przystosowanie hali magazynowej?

W dzisiejszych czasach, gdzie ceny nieruchomości są wywindowane maksymalnie wysoko warto zastanowić się nad możliwością tańszego pozyskania lokalu mieszkalnego na nasze potrzeby.Nie od dziś wiadomo,że na rynku istnieje wiele ciekawych rozwiązań stanowiących alternatywę dla tradycyjnego betonowego budownictwa. Jednym z takich pomysłów jest adaptacja hal na cele mieszkalne. W zdecydowanej większości przypadków jak najbardziej da się to wykonać, gdyż sama konstrukcja większości hal jest wykonana bardzo solidnie i już od samego wykonawcy zależy jaki będzie stosował rodzaj wypełniania ścian, co wcale nie musi być drogie i skomplikowane. W tym miejscu można choćby przytoczyć technologie strawbale która polega na wypełnieniu drewnianej konstrukcji po prostu słomą oraz gliną, oczywiście słomiane kostki są ze sobą w jakiś sposób połączone, gdyż to wpływa na stabilność takiej ściany, następnie takie słomiane kostki tynkowane są gliną. Jest to bez wątpienia doskonały pomysł na własny tani mieszkalny lokal Wystarczy, że popatrzymy na budownictwo amerykańskie w którym, takie rzeczy są już od dawna praktykowane.

Konstrukcja dachu z drewna

A co w kwestii kredytu?

Na pewno nie jedno z nas stało kiedyś przed tym dylematem. Czy warto kupować mieszkanie na kredyt czy też lepiej poczekać, zaoszczędzić więcej pieniędzy i kupić mieszkanie za gotówkę, lub też kupić po prostu mniejsze mieszkanie. Na chłopski rozum, wysokość raty za mieszkanie pokrywa się mniej więcej z kosztami wynajmu mieszkania o podobnym metrażu, warto jednak pamiętać iż biorąc kredyt mieszkaniowy na przykładowo trzydzieści lat, nigdy nie będziemy pewni tego jak ułoży się nasza kariera zawodowa i czy będziemy w stanie na bieżąco spłacać raty kredytu mieszkaniowego. Oczywiście w przypadku gdy kupione mieszkanie będziemy chcieli wynajmować, również nie mamy pewności czy znajdziemy szybko najemce na nasze mieszkanie oraz czy będzie on spłacał regularnie czynsz. Jeśli nie to procedury eksmisyjne bywają tak skompilowane i przedłużone w czasie, że możemy na tym interesie wyjść delikatnie mówiąc niezbyt dobrze. Tak więc zawsze warto się dwa razy zastanowić nad tym czy warto kupić mieszkanie na raty, gdyż spłacając miesięcznie równowartość naszej pensji, przy odrobinie nieszczęścia bardzo łatwo stracić płynność finansową, a jak wiadomo z bankami nie ma żartów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *