Umiejętność mówienia to coś co odróżnia nas od świata zwierząt. Jak wielką rolę ma mowa? Zrozumie to ten kto nagle utraci mowę lub gdy znajdzie się w kraju, w którym mieszkańcy posługują się językiem dla niego obcym.

Dzieci uczą się języka w taki sam sposób jak innych zręczności takich jak pisania. Niestety w naszym świecie co raz więcej dzieci ma trudności logopedyczne. Trzeba przyznać, że obecnie postęp technologiczny jest wielki, a dzieci nie umieją się poprawnie komunikować. Dlaczego takie zjawisko ma miejsce? Przyczyn można wskazać wiele.

Przyczyny wad wymowy

 • Jak już napisano warunków oddziałujących na kształtowanie się umiejętności mowy jest jest sporo. Oto niektóre z nich:
  – niewłaściwa budowa narządów mowy
  – duża ilość dzieci wcześniej urodzonych
  – niedrożny nosek – w takim przypadku dziecko nabiera powietrze i wydycha ustami. Przyczyny: uczulenia i inne.
  – zbyt długi czas ssania smoka – wówczas język nie układa się poprawnie.
  – nieodpowiednie działanie układu nerwowego.
  – uszkodzona sprawność słuchowa.

Warto także powiedzieć o warunkach środowiskowych. Środowisko domowe ma największy rodzic. Opracowano mnóstwo fantastycznych pomocy logopedycznych. Te pomoce są kolorowe – dzieci ćwiczą w formie zabawy. Do takich pomocy logopedycznych można zaliczyć: specjalne fiszki, zabawki i wiele innych. Te pomoce mogą być używane przez rodziców oraz specjalistów.

Podsumowując: spora liczba dzieci ma problem z prawidłową wymową. Powinno się uważnie obserwować swojego malucha, żeby nie za późno dostrzec problemy z mową.

Artykuł powstał dzięki współpracy: https://juniora.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *