Trudno wyobrazić sobie obecne budownictwo mieszkaniowe bez uwzględnienia tego uniwersalnego materiału którym jest szkło. Jak często zastosowanie ma on w projektowaniu domów?

Narożne okno
Budynek

Szkło jest znane ludzkości już od wieków. Dzisiaj dzięki stale rozwijającej się technologii przemysłowej możliwe jest jeszcze wydajniejsze korzystanie z tego wyjątkowego materiału. W wielu realizacjach uwzględnia się nie tylko klasyczne szkło, lecz także szkło laminowane, szkło hartowane a także szkło dekoracyjne. Od kilkudziesięciu lat dość często wykorzystywanym materiałem stanowiącym zastępnik szkła jest poliwęglan, niemniej szkło w dalszym ciągu jest materiałem niezwykle często stosowanym.

Domy jednorodzinne
Zastanawiając się nad stosowaniem szkła w budowie domów jednorodzinnych rzecz jasna przede wszystkim zapewne przypomną nam się okna. I rzeczywiście w zewnętrznych przegrodach tego rodzaju szkło stosuje się najczęściej. Dobrze jest jednak zrozumieć, że dzisiaj produkowane okna ze szklanymi szybami są dużo bardziej zaawansowane technologicznie niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Dlaczego? Otóż kwestia rozchodzi się właśnie o stosowane szkło. Dzisiaj stosuje się przeszklenia złożone z kilku połączonych ze sobą warstw, dzięki czemu są one jeszcze mocniejsze na czynniki mechaniczne. Istotnym plusem klejonego szkła jest także lepsza izolacja termiczna. W dobie zapotrzebowania na budynki pasywne okna o niskiej przepuszczalności termicznej odgrywają dość istotną rolę. W kontekście własności izolacyjnych omawianego materiału warto także wspomnieć o izolacji akustycznej. Nowoczesne klejone szkło dodatkowo wygłusza mieszkanie, a wtedy nawet mieszkając w centrum wielkiego miasta możemy cieszyć się relaksem i ciszą.

Oczywiście budowa okien to nie jedyne zastosowanie szkła w naszych domach. Szkło w architekturze jest też chętnie wykorzystywane do tworzenia rozmaitego typu zadaszeń: zadaszenia tarasu,
daszki szklane nad schodami, zadaszenia dużych balkonów, altany ogrodowe, zadaszenia ogrodów zimowych, itp.


Binglass lustra

Różnego rodzaju szkło towarzyszy projektantom nie tylko na etapie samej budowy domu, ale także w trakcie urządzania jego wnętrza. Często być może nie zwracamy na to uwagi, ale faktycznie korzystamy z różnego typu szkła prawie w każdym pomieszczeniu. Jednym z najczęstszych zastosowań szkła we wnętrzach są lustra. Oczywiście nie sposób wyobrazić sobie bez chociaż jednego lustra łazienki oraz przedpokoju. Jednak jak najbardziej stosuje się je także w sypialniach, pokojach dziennych, a nawet kuchniach. A w temacie kuchni – co raz chętniej stosowane są szklane panele na ścianę, które instaluje się na ścianach zamiast ceramicznych płytek. Hartowane szkło jest odporne na podwyższone temperatury oraz łatwe w czyszczeniu dlatego dobrze odnajduje się w tej funkcji.

Jak wygląda praca w hucie szkła? Poniżej film:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *