Sezon jesienno-zimowy z całą pewnością jest czasem, w którym większość domostw musi zostać odpowiednio dogrzana. Zapewnienie odpowiedniej temperatury we wszystkich pomieszczeniach budynku znacząco przekłada się na komfort i wygodę. Co zatem można zrobić, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu? 


Po pierwsze, rekuperacja. 

Czym właściwie jest rekuperacja? Według najbardziej powszechnej i podstawowej definicji, jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Działanie tej technologii opiera się na wymianie powietrza w dwóch przeciwstawnych kierunkach – z mieszkania usuwane jest powietrze nasycone wilgocią i dwutlenkiem węgla, natomiast wpuszczane jest świeże powietrze z zewnątrz. Warto nadmienić, że jest ono niemalże całkowicie pozbawione szkodliwych drobnoustrojów, cząsteczek pyłu, kurzu i wszelkich zanieczyszczeń. To właśnie sprawia, że rekuperacja jest miarodajna jeśli chodzi wspieranie systemu grzewczego. Dlaczego zatem wentylacja z odzyskiem ciepła pozwala oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie? Energia zostaje odzyskana z powietrza, które jest wywiewane, co liniowo przekłada się na fakt, że system ogrzewania nie musi dodatkowo ogrzewać tego nawiewanego do pomieszczeń.

Rekuperacja w kuchni.


Po drugie, sposoby domowe. 

W oszczędzaniu na ogrzewaniu mieszkania niezwykle istotne jest także stosowanie kilku zasad, które można dość swobodnie określić mianem domowych. Pierwszą z nich będzie to, aby nie zasłaniać źródeł ciepła. Przykrywanie lub zastawianie kaloryferów za pomocą szafek, czy mięsistych zasłon sprawia, że ciepło nie ma szans na równomierną cyrkulację. Podobnie zresztą sprawa wygląda w przypadku ogrzewania podłogowego, gdy na panele kładzie się grube dywany.


Drugą kwestią jest z całą pewnością to, aby zamykać drzwi między pomieszczeniami użytkowanymi, a strefami, które większość czasu są znacznie bardziej wychłodzone. Jako przykład posłużyć mogą garaże, wiatrołapy, kotłownie czy piwnice. Zimne powietrze, które będzie z nich napływać wyprze ciepłe w górę, przez co ogrzewanie stanie się mniej efektywne. Trzecim podpunktem na liście domowych sposobów na oszczędzanie na ogrzewaniu jest korzystanie z opcji regulowania temperatury. Warto za pomocą na przykład termostatów obniżać temperaturę w mieszkaniu na czas nocnego wypoczynku czy nieobecności. 
Kolejną wartą zapamiętania poradą jest stosowanie folii odbijających światło czy ekranów zagrzejnikowych. Zazwyczaj umieszcza się je w miejscu, które znajduje się pomiędzy grzejnikiem a ścianą. Co dokładnie robią takie ekrany i folie? W dużym skrócie efektywnie odbijają ciepło w stronę ściany, które w trakcie pracy emituje kaloryfer. Ostatnia kwestia, o której warto pamiętać to ta, która dotyczy wietrzenia. Dobrze jest zakręcać kaloryfery i pompy powietrzne zanim otworzy się okna w celu wywietrzenia mieszkania. Sam proces wpuszczania świeżego powietrza powinien natomiast być krótki, acz intensywny (w tym celu można otworzyć wszystkie okna naraz na chwilę, zamiast jedno na dłuższy czas). 


Po trzecie, koszty eksploatacji instalacji grzewczej. 

Istnieją trzy aspekty, które związane są z kosztami eksploatacji instalacji grzewczej i należy o nich wspomnieć, aby móc jaskrawo nakreślić to, jak oszczędzić na ogrzewaniu. 
Pierwszy z nich stanowi kwestia optymalnego wyboru systemu grzewczego. Poprzez optymalny rozumie się to, aby został w fachowy sposób dopasowany do projektu domu, był tani w eksploatacji i gwarantujący możliwość swobodnej regulacji temperatury. 
Drugim z aspektów jest bez wątpienia projekt całości budynku, w tym wielkość, wysokość oraz układ wszystkich pomieszczeń. Warto tutaj wspomnieć, że im mniejsze pomieszczenie, tym łatwiej dobrze je ogrzać, co przekłada się na zmniejszenie kosztów. 
Trzecią, a zarazem ostatnią kwestią jest zadbanie o wykończenie budynku na zewnątrz. Szczególnie istotna jest tutaj eliminacja wszelkich mostków termicznych, którymi ucieka ciepło. Dokonać tego można za pomocą termowizji. 

Reasumując, oszczędne ogrzewanie domu nie musi nastręczać trudności. Ważne jest to, aby przede wszystkim dobrze ocieplić elewację, wyeliminować mostki termiczne oraz redukować wydatki za pomocą kilku domowych sposobów. 

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą Taniereku.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *